Reklama
  • Wtorek, 25 października 2016 (13:00)

    Ciekawe miejsca w Łebie

Leży między morzem a dwoma jeziorami: Łebsko i Sarbsko. Jeśli dodamy sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, nie ma wątpliwości, że to najpiękniej położona miejscowość wypoczynkowa na polskim wybrzeżu.

Ciekawe miejsca

Reklama

Rodzinny Park Rozrywki Łeba Park. Można tu zobaczyć ekspozycję naturalnej wielkości modeli dinozaurów, zwierząt z epoki lodowcowej, wystawę skamieniałości i minerałów. Ul. Kolonijna 24, Nowęcin k. Łeby, z centrum miasta dojazd darmowymi dinobusami, tel.: 600 145 300, e-mail: lebapark@lebapark.pl, czynne w sezonie w godz.: 9-19, bilety: 40 i 30 zł, dzieci do 4 lat bezpłatnie.

Latarnia Morska Stilo, Osetnik k. Sasina, tel.: 58 676 33 06, otwarta w sezonie w godz.: 9-19, bilety: 6 i 4 zł.

Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce, tel.: 59 866 19 12, czynne w sezonie w godz.: 9-20, bilety: 14 i 10 zł. Zobaczymy pozostałości niemieckiego poligonu doświadczalnego rakiet V2.

Noclegi

W Łebie znajdziemy noclegi wszystkich kategorii, od kwater prywatnych po hotele o wysokim standardzie. Pokoje dwuosobowe dostępne są od ok. 80 zł za dobę. Informacje o bazie noclegowej możemy uzyskać w Lokalnej Organizacji Turystycznej, ul. 11 Listopada 5a, tel. 59 866 16 23.

Niegdyś Łeba leżała na zachód od dzisiejszego miasta. Piaszczyste wydmy z roku na rok były coraz bliżej zabudowań, pochłaniając las i mokradła. Mieszkańcy wiedzieli, że nie uda się powstrzymać natury, tym bardziej że już wcześniej tysiące ton piachu przysypały pobliską wieś Łącko, od której najwyższa z ruchomych wydm wzięła swoją nazwę – Łącka Góra.

Nie pozostało nic innego, jak przenieść się w bezpieczne miejsce. Wybór padł na prawy brzeg ujścia rzeki Łeby. Pozostałością Starej Łeby są ruiny kościoła w wydmowym lesie niedaleko wsi Rąbka.

Niektóre uliczki, dzięki zabytkowej zabudowie, zachowały klimat dawnej rybackiej wsi. W jednym z takich urokliwych zakątków Łeby wznosi się barokowy kościół Wniebowzięcia NMP z końca XVII wieku.

Można tu zobaczyć jedyny obraz o tematyce religijnej, jaki namalował Max Pechstein, słynny niemiecki ekspresjonista. Zespół rybackiej zabudowy, złożony z małych domków odwróconych szczytami w kierunku portowego kanału, wznosi się wzdłuż morskiej promenady, przy której kołyszą się kutry rybackie i statki wycieczkowe.

Plaża w Łebie jest uważana za najpiękniejszą w Polsce. Zawdzięcza to drobniutkiemu jak mąka, niemal białemu piaskowi. Stoi tu dawny Dom Zdrojowy z początku XX wieku. Plaża na zachód od ujścia rzeki w większości należy do Słowińskiego Parku Narodowego. Na spacer lub rowerem można wybrać się nad brzeg jeziora Łebsko, trzeciego pod względem powierzchni w Polsce.

We wsi Żarnowska znajduje się jeden z nielicznych dostępnych fragmentów brzegu jeziora, gdzie z pomostu możemy podziwiać wspaniały wodny świat na tle potężnych wydm. Świetnym celem rowerowej wyprawy jest wieś Sasino z okazałym pałacem i pobliską latarnią morską Stilo z 1906 roku, na otoczonej lasami wysokiej wydmie.

Darek Jędrzejewski

Dobry Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.