Reklama
  • Piątek, 14 sierpnia 2015 (14:00)

    Co robić w Ustce?

Reklama

Takich plaż, jak nad Bałtykiem, nie ma nigdzie! – zachwycają się polscy i zagraniczni turyści, coraz częściej wybierający się nad nasze morze. Ustka przez lata zmieniła się nie do poznania.

Z małej wioski zamieszkanej przez kilkanaście osób stała się modnym kurortem. Jest perełką wśród nadmorskich miejscowości. Zachowało się tu wiele tradycyjnych chat szachulcowych, pamiętających czasy, gdy w rybackiej wiosce wszyscy się znali. W sezonie są tutaj prawdziwe tłumy.

Najpiękniejszy widok czeka nas z zabytkowej latarni. Przed wiekami rybacy musieli doskonale znać tutejsze wody, bo wejście do portu było pełne mielizn.

Dlatego w miejscu dzisiejszej latarni wieczorem wciągano na maszt lampę naftową, by jej światło ostrzegało marynarzy. W XIX wieku wzniesiono latarnię, a z jej tarasu widokowego zobaczymy plażę i port.

Patrząc na betonowy falochron, chroniący wejście do portu, warto sobie uświadomić, że pierwotnie był on zbudowany z drewnianych skrzyń wypełnionych kamieniami. Z czasem zastąpiono je solidną konstrukcją – dziś to ulubiony cel spacerowiczów.

Przy wejściu na molo mija się posąg syrenki, która wypatruje kogoś na morzu.

Spacer po Ustce warto zakończyć na placu u zbiegu ulic Marynarki Polskiej i Czerwonych Kosynierów: bije tam wprost z chodnika, podświetlana wieczorem fontanna.

Dla każdego coś miłego

Pomnik syrenki nawiązuje do legendy o wdowie, której syn rybak nie wrócił z połowu. Matka z rozpaczy straciła wzrok. Wtedy z morza wypłynęła syrena i podarowała jej rybę.

Potarcie oczu rybią łuską sprawiło, że kobieta odzyskała wzrok. Co więcej, jej syn powrócił. Uradowana syrenka skryła się w falach, skąd wypatruje, czy znów ktoś nie potrzebuje jej pomocy...

Więcej na temat:ustka | spacer | tarcie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.