Reklama
  • Środa, 25 maja 2016 (13:05)

    Czarnogóra. Żeglarze często zawijają do przyjaznej mariny w Kotorze

Zachwycająca przyroda, malownicze starówki, pamiętające średniowiecze, ciepłe morze – tak powinien wyglądać urlop!

Reklama

Choć jest tak blisko popularnej Chorwacji to jednak turyści zaglądają tu znacznie rzadziej. A szkoda, bowiem ma do zaoferowania wiele atrakcji. Znajdziesz tu piękne zabytki, a także zapierającą dech w piersiach przyrodę.

Zwiedzanie zacznij od miasteczka Herceg Novi

Na swoim terenie ma aż trzy twierdze. Najstarszą z nich jest wysunięta na południe Forte Mare. Jej początki sięgają XIV w. To wokół niej rozwijało się miasto.

Mury drugiej fortecy górują nad północno-zachodnią częścią miasta. Forteca Španjola swą nazwę zawdzięcza Hiszpanom, którzy panowali tu zaledwie przez rok. Na końcu wybierz się do Kanli Kuli, czyli Krwawej Twierdzy. Podczas panowania Turków mieściło się tam więzienie.

Cztery mile morskie od Herceg Novi na półwyspie Luštica znajduje się Plava Špilja, czyli Błękitna Grota. Swą nazwę zawdzięcza barwie wody, która w wyniku załamania promieni słonecznych wydaje się być niebieska. Do groty można się dostać jedynie od strony morza. Na szczęście da się tam wpłynąć łodzią.

Następnie pojedź do oddalonego o godzinę drogi Kotoru, jednego z najpiękniejszych miast w Czarnogórze. Serce tego grodu posadzonego wśród wzgórz, na brzegu Adriatyku, otoczone jest pierścieniem średniowiecznych murów obronnych, które przetrwały zarówno wojny jak i kataklizmy.

Nad miastem wznosi się potężna twierdza Kaštel

Zaprowadzą Cię do niej liczące 1500 stopni kamienne schody wewnątrz muru obronnego. Trud wspinaczki wynagrodzi widok na Zatokę Kotorską. Łatwo wtedy uwierzyć w słowa George'a Byrona: „W momencie powstawania naszej planety najpiękniejsze połączenie ziemi z morzem przypadło wybrzeżu Czarnogóry”.

Jeśli czas Ci pozwoli, pojedź też do Budvy. Tamtejsze Stare Miasto znajduje się na małym cyplu wysuniętym w głąb morza. Całe otaczają XV-wieczne mury obronne, których zwieńczeniem jest średniowieczna cytadela znajdująca się w południowej części cypla, od strony morza.

Senne, wąskie uliczki, miniaturowe ogrody i niewielkie place pozwalają poczuć niezwykły klimat tego miejsca. Zajrzyj również do katedry św. Jana, której początki sięgają VII w. oraz cerkwi św. Sawy. Ta romańska budowla powstała w XII w. Rzuć okiem na Św. Stefana – miejscowość oddaloną o 6 km od Budvy.

Niegdyś na wysepce istniała wioska rybacka, jednak w połowie XX w. zmieniono ją w kurort niedostępny dla zwykłych zjadaczy chleba. Gościli w nim m.in. Sophia Loren, Sylvester Stallone i Claudia Schiffer. Wybierz się także do najgłębszego w Europie kanionu rzeki Tary.

Biegnąca wzdłuż niego droga pozwala podziwiać jego ogrom na przemian z poziomu płynącej wartko rzeki i z wierzchołków gór Durmitoru. Odważni mogą spróbować tam sił w raftingu.

Na żywo

Zobacz również

  • Niektóre panie dałyby się pokroić za naszyjnik z tych pięknych, złocistych bryłek. Ale nie tylko biżuteria zdobi największe kolekcje jantaru w Polsce… więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.