Reklama
  • Wtorek, 12 lipca 2016 (14:00)

    Jantar. Wakacje nad Bałtykiem

Jest takie miejsce nad polskim morzem, gdzie bursztyn sam może wpaść Ci w ręce, Indianie chodzą po ulicach, a na plaży nie ma tłumów. I to się dzieje naprawdę.

Informator

Jantar – Panuje tu specyficzny mikroklimat, morskie powietrze pełne jodu i olejków eterycznych jest korzystne dla osób chorujących na serce, płuca i z problemami układu nerwowego. Więcej informacji na stronie: www.mierzeja.pl .

Reklama

Dojazd – pociągiem i autobusem z większych miast Polski do Gdańska, a stąd jeszcze około 40 minut jazdy autobusem.

Ciekawostki • W latach 1945-1947 miejscowość nosiła nazwę Paców. • Żniwa bursztynowe trwają od listopada do kwietnia, po zimowych sztormach. • Nazwa „bursztyn” pochodzi od niemieckiego „bernstein” (kamień, który się pali).

W jubilerstwie najbardziej ceniony jest właśnie bursztyn bałtycki. Ponoć korale noszone na szyi zapobiegają bólom gardła i głowy oraz wzmacniają tarczycę.

Na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych, tam, gdzie zaczynał się Szlak Bursztynowy, w gminie Stegna leży wieś turystyczno-rybacka Jantar. Prawdopodobnie jej nazwa pochodzi od litewskiego słowa oznaczającego bursztyn. Miejscowość kusi turystów nie tylko swoimi pięknymi plażami i mikroklimatem, ale też spokojem i ciszą. Ale jeśli to Cię nie przekonuje, niech rankingi dadzą Ci do myślenia – według nich Jantar znalazł się wśród „Najpiękniejszych miejscowości plażowych 2015 roku”.

To trzeba zobaczyć

Skoro miejscowość słynie z bur- sztynowych plaż, nie dziwi, że największą atrakcją są odbywające się tu latem finały Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Polegają one na wyłowieniu oraz wybieraniu jak największej ilości bursztynów za pomocą kaszorów i grabi w wyznaczonym miejscu plaży.

Uczestnicy mają na to 10 minut. Zawodom towarzyszą też inne imprezy, więc wtedy w Jantarze robi się trochę gwarniej niż zwykle. A jeśli jeszcze Ci mało bursztynu, wybierz się do miejscowego Muzeum Bursztynnictwa. Małym i dużym dzieciom spodoba się indiańska wioska. Tym, którzy chcą odkryć okolice, polecamy podróż kolejką wąskotorową – dotrzesz nią do Malborka, Grudziądza lub Sztumu.

Stegna

6 km i jesteś w Stegnie. Tu warto zajrzeć do kościoła, w którym znajdują się zabytkowe freski oraz barokowe organy.

Forsterówka w Orlu

Niedaleko Sobieszewa (około 14 km od Jantaru), w Orlu, znajduje się dawna rezydencja Alberta Forstera, zwanego katem Pomorza, którą ten otrzymał na swoje 31. urodziny od führera.

Sztutowo

Około 10 kilometrów od Jantaru znajduje się miejcowość, w której mieścił się niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof.

Indianie nad morzem

Marzy Ci się trochę Ameryki w środku lata? Zajrzyj do Indiańskiej Wioski. Turystów. Oprowadzają po niej pisarz Leszek Michalik i Joanna Mazurek – indianistka ze Stanów Zjednoczonych.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Dawno już minęły czasy, kiedy Albania budziła obawy wśród turystów. Dziś to jeden z najbardziej popularnych kierunków odpoczynku coraz większej rzeszy wypoczywających, i to niemal z całego... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.