Reklama
  • Środa, 2 lipca 2014 (12:05)

    Korsyka: Wyspa piękna

Chcesz poczuć potęgę i dzikość przyrody? Pragniesz zanurzyć się w ciepłym morzu? Delektować się winem, serami i małżami? Jedź na Korsykę!

Nazywana jest Wyspą Piękna. Ponoć Korsyka została stworzona w siódmym dniu tygodnia, kiedy zmęczony Pan Bóg postanowił połączyć najpiękniejsze z krajobrazów, które dotąd stworzył – przepiękne wybrzeża, strzeliste góry i cudownie żyzne doliny. I… zobaczył, że to było dobre.

Reklama

Korsykanie kładą nacisk na swoją kulturową odrębność. Nawet na znakach drogowych stosują opisy w dwóch językach (korsykańskim i francuskim).

Handlowe serce Korsyki

Dumnie podkreślają, że to właśnie tu urodził się Napoleon Bonaparte. Wybierając się na Korsykę warto odwiedzić miasto jego dzieciństwa i stolicę wyspy – Ajaccio. Zajrzyj do willi, w której przyszedł na świat, a także odwiedź górującą nad miastem fortecę i podziwiaj liczne pomniki poświęcone wodzowi.

Handlowym i gospodarczym sercem Korsyki jest Bastia. Koniecznie wybierz się na uroczą starówkę zwaną Terra Vecchia. Gdy już zmęczysz się zwiedzaniem, usiądź w nadmorskiej tawernie, by spróbować mięsa z dzika, kasztanowych placków, serów i tutejszych wybornych win. W sklepikach ukrytych w plątaninie wąskich uliczek możesz kupić piękne pamiątkowe korale z koralowca i aromatyczne miody, z których słynie Korsyka.

Rejs statkiem białej floty

Będąc w Bonifacio, wybierz się na rejs statkiem białej floty, by podziwiać miasto wzniesione na niedostępnych wapiennych klifach. Wybrzeże urozmaicają wielkie groty i maleńkie zatoczki. Zwiedzając wyspę zatrzymaj się w Alerii, pozostałościach rzymskiego miasta. Zachowały się tu termy, balneum i zwykłe mieszczańskie domy. Znalezione tam skarby możesz obejrzeć w pobliskim muzeum.

Serce wyspy

Serce wyspy zajmują wielkie góry. Najwyższy szczyt, Monte Cinto, liczy 2706 m n.p.m. Miłośnicy górskich wypraw powinni spróbować swoich sił na najsłynniejszym szlaku Europy – GR 20.

Zaczyna się on w Calenzana koło Calvi i wiedzie przez 200 km do Conca niedaleko Porto Vecchio. Na Korsyce nie brak również atrakcji dla nurków. Podwodną atrakcją wyspy są zatopione na niedużej głębokości samoloty – jeden w okolicach Bastii, a drugi 200 metrów od wybrzeży Calvii.

Marta Borek

Na żywo

Zobacz również

  • Północno-zachodni skrawek naszego kraju to nie tylko cudowne bałtyckie kąpieliska i uzdrowiska, ale także miejsca festiwali – Gwiazd oraz Słowian i Wikingów. Tu każdy znajdzie coś dla siebie! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.