Reklama
  • Środa, 4 marca 2015 (13:00)

    Kos. Wakacje na wyspie Hipokratesa

Maksymę „primum non nocere” (po pierwsze nie szkodzić) stworzył grecki lekarz Hipokrates. Zasadę wprowadzał na rodzinnej wyspie Kos. Do dziś są tam jego „pamiątki”, ale także piękne plaże i zabytki.

Reklama

Na Kos w starożytności ściągali Grecy z całej Hellady. Przyjeżdżali, by się leczyć w Asklepiejonie, pierwszym w świecie szpitalu-sanatorium. Nazwa tego trzypoziomowego kompleksu wzięła się od imienia boga medycyny Asklepiosa, którego ołtarz i świątynia tu właśnie się znajdowały.

Choć wedle tradycji w Asklepiejonie leczył Hipokrates, tak naprawdę uzdrowisko powstało już po jego śmierci. Podobnie rzecz ma się z platanem, który rośnie w mieście Kos. Został rzekomo zasadzony przez ojca medycyny, który chciał mieć cień podczas wykładów na otwartym powietrzu.

Drzewo faktycznie jest stare, z olbrzymiego pnia o obwodzie 14 m pozostały tylko zewnętrzne fragmenty, ale liczy sobie nie więcej niż 600 lat (Hipokrates żył w latach ok. 460 p.n.e. – ok. 370 p.n.e.)!

To wcale nie przeszkadza Grekom, aby sprzedawać np. wodę (mineralną) Hipokratesa i liście platana.

Na plaży fajnie jest

Dziś na Kos przyjeżdża się, aby nacieszyć się słońcem, wspaniałymi plażami i zabytkami. Ciepło jest przez cały rok, a plaże ciągną się wzdłuż niemal całego wybrzeża. Najpopularniejsza to Agios Stefanos w zatoce Kefalos, najdłuższa – Tigkaki (10 km), a najlepiej zagospodarowana – przy kurorcie Kamari.

Niesamowita jest skalista Therma Loutra. Słynie z termalnego źródła, którego gorące wody wpływają do morza.

Antyk i średniowiecze

Nie będą się tu także nudzić miłośnicy zabytków. W stolicy (Kos) znajdują się pozostałości zamku – twierdzy joannitów z XIV w. z podwójnym pierścieniem murów obronnych, a także XVIII- -wieczny meczet Gazi Hassan Pasza.

Wiele antycznych zabytków odkryło trzęsienie ziemi, które nawiedziło wyspę w 1933 r. Dziś możemy oglądać fragmenty starożytnych murów obronnych, pozostałości agory, świątyń Afrodyty i Heraklesa, term, gimnazjonu (szkoły), brukowanych ulic z chodnikami i domów (piękny jest zwłaszcza ten z mozaiką przedstawiającą scenę porwania Europy).

Przylądek Kefalos słynie z najstarszych siedzib ludzkich na wyspie: jaskini Aspri Petra, zamieszkiwanej w epoce neolitu oraz antycznej Astypalii (miejsce urodzin Hipokratesa) z niewielkim teatrem. Wyprawa z wyspy Z wyspy można popłynąć np. na Nissiros (na czynny wulkan), Kalymnos (na połów gąbek) lub do Turcji (do Bodrum).

JOG

Informator

Kos leży na Morzu Egejskim, 4 km od wybrzeży Turcji. Wchodzi w skład archipelagu Dodekanez.

Na wyspie jest tylko jedno lotnisko – Międzynarodowy Port Lotniczy Kos Hippocrates. Znajduje się w małej miejscowości Antimachia, w środku wyspy, w odległości ok. 27 km od stolicy, miasta Kos.

Podróż autobusem z lotniska do Kos trwa ok. 40 minut i kosztuje 4 euro. W każdym mieście są wypożyczalnie samochodów – ceny zaczynają się od 25 euro za 12 godz. (Fiat Panda). Za 5 euro można wypożyczyć rower.

Z Kos do Bodrum (Turcja) latem codziennie kursują statki – rejs trwa ok. godziny. Za podróż w jedną stronę zapłacimy 30-35 euro.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Niektóre panie dałyby się pokroić za naszyjnik z tych pięknych, złocistych bryłek. Ale nie tylko biżuteria zdobi największe kolekcje jantaru w Polsce… więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.