Reklama
  • Czwartek, 19 marca 2015 (08:05)

    Słoneczny Brzeg w Bułgarii. Idealne miejsce na wakacje

Przepis na udany urlop? Ciepłe morze, bezchmurne niebo, kilometry piaszczystych plaż, a także coś do zobaczenia i do zabawy. Wszystko to znajduje się w największym kurorcie Bułgarii – Słonecznym Brzegu.

Reklama

Informator

Słoneczny Brzeg leży ok. 1,8 tys. km od Warszawy. W sezonie (od maja) najlepiej dolecieć samolotem (ok. 2 godz.) do Burgas i stamtąd autobusem (ok. 38 km, ok. 3 BGN).

Samochodem można jechać przez Serbię lub Rumunię (ok. 18-20 godz.).

Językiem urzędowym jest bułgarski, pisany cyrylicą.

Walutą jest lew (BDG). Wg kursu z 18 lutego 2015 1 BGN to 2,14 zł.

Sezon w Action Aquapark zaczyna się 25 maja i trwa do 11 września. Park jest czynny w godz. 10-18. Całodniowy bilet kosztuje 38 BGN (ok. 82 zł).

Do Neseberu można pójść lub dojechać autobusem – 1,5 BGN (ok. 3,20 zł).

Największą atrakcją Słonecznego Brzegu jest niewątpliwie plaża, na lato jak znalazł. Ma formę półksiężyca ze złotym piaskiem. Ciągnie się 6 kilometrów, a miejscami osiąga 60 m szerokości. Została oznaczona Błękitną Flagą (znak czystych plaż). To idealne miejsce na wypoczynek z dziećmi, bo ciepłe morze jeszcze 200 m od brzegu w większości nie przekracza 2 m głębokości.

Co więcej, w Słonecznym Brzegu znajduje się park wodny – Action Aquapark, a w nim największa zjeżdżalnia – wysoka na 18 i długa na 120 metrów. Zjeżdżając nią, osiąga się prędkość ponad 60 kilometrów na godzinę. Jest też basen z falami, tajemnicza Czarna Dziura i zapierająca dech w piersiach Niagara.

Miasto na cyplu

Tylko krótki spacer (2 km) dzieli kurort od Neseberu, jednego z najstarszych miast w Europie, w całości wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest ono spadkobiercą antycznej osady Mesambria powstałej 2 tys. lat p.n.e. Miasto znajduje się na cyplu (850 metrów długości i 350 m szerokości) i prowadzi do niego wąska grobla, na której stoi widoczny z daleka osiemnastowieczny wiatrak. W niewielkim mieście znajduje się aż 41 starych cerkwi – m.in. św. Sofii z V w., św. Stefana z X w. i św. Paraskiewy z XII w. W cerkwi Chrystos Pantokrator mieści się dzisiaj galeria sztuki. I choć 1/3 miasta zatonęła w morzu (resztki murów można zobaczyć pod wodą, ok. 80 metrów od brzegu), Neseber nie stracił uroku – wciąż można zagubić się w wąskich uliczkach, przy których stoją charakterystyczne domy z XVIII i XIX w: parter mają z jasnego kamienia, wyżej są drewniane, a dach jest pokryty czerwonymi dachówkami. W wielu domach znajdują się restauracje oferujące specjał kuchni wybrzeża – cacę, czyli rybki w całości smażone w głębokim oleju, lekko skrapiane cytryną i jedzone jak frytki. Prawie Las Vegas Słoneczny Brzeg jest również idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy pragną się wyszaleć. Miasto nazywane jest Las Vegas Wschodniej Europy. Dyskoteki, kluby nocne, bary, restauracje, parki rozrywki i hotele z basenami oświetlają po zmroku całe wybrzeże. Wiele z nich otwiera się po godz. 22. Pełno tu tańca, muzyki i śmiechu. JOG

Miasto na cyplu

Tylko krótki spacer (2 km) dzieli kurort od Neseberu, jednego z najstarszych miast w Europie, w całości wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest ono spadkobiercą antycznej osady Mesambria powstałej 2 tys. lat p.n.e.

Miasto znajduje się na cyplu (850 metrów długości i 350 m szerokości) i prowadzi do niego wąska grobla, na której stoi widoczny z daleka osiemnastowieczny wiatrak. W niewielkim mieście znajduje się aż 41 starych cerkwi – m.in. św. Sofii z V w., św. Stefana z X w. i św. Paraskiewy z XII w.

W cerkwi Chrystos Pantokrator mieści się dzisiaj galeria sztuki. I choć 1/3 miasta zatonęła w morzu (resztki murów można zobaczyć pod wodą, ok. 80 metrów od brzegu), Neseber nie stracił uroku – wciąż można zagubić się w wąskich uliczkach, przy których stoją charakterystyczne domy z XVIII i XIX w: parter mają z jasnego kamienia, wyżej są drewniane, a dach jest pokryty czerwonymi dachówkami.

W wielu domach znajdują się restauracje oferujące specjał kuchni wybrzeża – cacę, czyli rybki w całości smażone w głębokim oleju, lekko skrapiane cytryną i jedzone jak frytki.

Prawie Las Vegas

Słoneczny Brzeg jest również idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy pragną się wyszaleć. Miasto nazywane jest Las Vegas Wschodniej Europy. Dyskoteki, kluby nocne, bary, restauracje, parki rozrywki i hotele z basenami oświetlają po zmroku całe wybrzeże.

Wiele z nich otwiera się po godz. 22. Pełno tu tańca, muzyki i śmiechu.

JOG

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Leży między morzem a dwoma jeziorami: Łebsko i Sarbsko. Jeśli dodamy sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, nie ma wątpliwości, że to najpiękniej położona miejscowość wypoczynkowa na polskim... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.